Přímá digitalizace, rychlost, kvalita, to jsou hlavní výhody nového rentgenu na ortopedii Fakultní nemocnice Olomouc

27. 3. 2018

Nový rentgenový přístroj využívají od konce února na Ortopedické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Hlavní výhodou moderního systému je přímá digitalizace snímků, z níž vyplývá jejich kvalita a také rychlost, s jakou mají lékaři výsledky vyšetření k dispozici. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji za pořízení rentgenu zaplatilo bezmála 6,5 milionu korun.

„Nový přístroj je obrovský skok, a to především díky přímé digitalizaci, kvalitě výstupu a rychlosti zpracování. Dá se říci, že než se pacient po rentgenování začne oblékat, je snímek hotový. Předchozí systém používaný na ortopedii vyžadoval převod exponovaných snímků z kazet do digitální podoby, což byla sice otázka pár minut, ale nyní je snímek během několika málo vteřin připravený k hodnocení,“ řekl přednosta Radiologické kliniky FN Olomouc profesor MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D. Digitální skiagrafický systém zaručuje vynikající kvalitu snímků a snadnou manipulaci s nimi. „Přístroj je jednoduše ovladatelný a zajišťuje kompletní rozsah požadovaných vyšetření. Můžeme tedy pořizovat snímky pacienta stojícího, sedícího i ležícího. Je možné také přesně zjistit zvětšení, ke kterému při snímkování došlo, což je důležité při plánování ortopedických výkonů,“ doplnil Heřman. Systém samozřejmě umožňuje prohlížení snímků už v ovladovně a jejich základní úpravu.

Novinku, jejíž instalace nevyžadovala stavební úpravy, si lékaři pochvalují. „Nový přístroj je skok na zcela jinou úroveň. V rychlosti i kvalitě,“ uvedl primář Ortopedické kliniky FN Olomouc MUDr. Petr Kamínek, Ph.D. Rychlost, s níž systém snímky pořídí a zpracuje, se podle něj takřka hned projevila výrazným zkrácením čekací doby na rentgenové vyšetření. „Diametrálně odlišná je i kvalita snímků. Můžeme tak lépe hodnotit degenerativní změny skeletu nebo pooperační vývoj kostí,“ zhodnotil primář.

Velký přínos má nový rentgen zejména při ošetřování nemocí, vad a úrazů nohy a plánování operací v této oblasti. „S původním rentgenem jsme byli proti jiným pracovištím limitováni. Bylo obtížné pořizovat zátěžové snímky nohy. Rentgenku nebylo možné snížit do potřebné úrovně a k dosažení potřebných projekcí bylo nutné improvizovat. S novým přístrojem tento problém odpadl,“ uvedl Kamínek. Přístroje si na klinice cení o to víc, že ortopedie se bez rentgenu v podstatě neobejde. „Téměř každý pacient, který jde na operaci, musí projít rentgenovým snímkováním. Také v hodnocení operací, včetně endoprotetických, hraje důležitou roli. Ortopedie je vlastně na rentgenu závislá,“ dodal. Jeho slova potvrzuje i statistika, v loňském roce bylo na detašovaném RTG pracovišti při ortopedické klinice provedeno bezmála 22 tisíc vyšetření.